Publicatiedatum: 08 mei 2025
Bron: Tubantia
In een loods in Vroomshoop zijn donderdagmorgen bij een politieactie 38 gestolen e-bikes aangetroffen. Ze vertegenwoordigen een waarde van zo’n 125.000 euro. De inval is onderdeel van een landelijke actie van gezamenlijke verzekeraars. Die hebben de jacht geopend op dieven van dure elektrische fietsen. Volgens Rob Smitskamp van het Verzekeringsbureau Voertuigcriminaliteit (VbV) komen er meer acties.
De inval gebeurde op verzoek van Stichting VbV. Namens de gezamenlijke verzekeraars maakte die tot nu toe vooral jacht op autodieven. Omdat het met de diefstal van e-bike de spuigaten uit loopt, worden nu ook de fietsendieven in het vizier genomen.
Het oprollen van de illegale handel in Vroomshoop, is het eerste succes van de nieuwe aanpak. Daar zal het niet bij blijven kondigt Smitskamp aan. ,,Er volgen meer van dit soort acties. We doen onderzoek, verzamelen gegevens en geven die aan de politie. Die komt vervolgens in actie om de handel aan te pakken”.
Verkocht
De fietsen die in Vroomshoop stonden, werden daar niet alleen opgeslagen maar ook verkocht. De handelaar in kwestie katte de gestolen fietsen om en verkocht ze vervolgens. Dat omkatten betekent dat de serienummers worden verwijderd en veranderd in valse. ,,Als je dan op internet controleert of de fietsen gestolen zijn, vind je niks”, aldus een van de mannen die de inval begeleidde.
Koffie en koek
De medewerkers van VbV staan voor de hal op Vroomshoop-Oost waar de fietsen naar buiten worden gereden. De politie rijdt een grote aanhanger het terrein op om ze af te voeren. De fietsen worden officieel in beslag genomen. Het is mooi weer, er wordt koffie en koek voor de agenten gehaald. De sfeer is ontspannen.
Goud
,,Het is een gouden handel”, zegt Smitskamp over de diefstal van e-bikes. ,,Vaak worden de fietsen door bendes gestolen en dan doorgesluisd naar opkopers zoals deze hier in Vroomshoop. In zo’n halletjes staat voor een enorm bedrag aan fietsen”. Een van zijn collega’s voegt toe: ,,Wie verwacht dat nou? Hier in Vroomshoop. Toch heeft zo’n klein halletje best veel impact. Er staat hier voor flink wat geld bij elkaar”. Op de vraag of de kopers tegenwoordig niet eerst de nummers controleren, zegt hij: ,,Denk je echt? Als je als koper geen argwaan krijgt en de prijs is goed, dan vragen de meeste mensen niet zoveel”.
Toch zouden ze op hun hoede moeten zijn, legt hij uit. ,,Je ziet een fiets te koop op Marktplaats en dan kom je uit bij een bedrijfshal op een industrieterrein. Dat is al raar toch? Dan staat daar een fiets die niet meer helemaal nieuw is. Maar het slot is wel brandnieuw en de sticker met het nummer is onbeschadigd. Dan denk je toch iets”.
Grote slag
Volgens Smitskamp is er in Vroomshoop een ‘heel grote slag’ geslagen. Dat de dieven niet zelf in de kraag zijn gegrepen is jammer, maar niet heel bezwaarlijk. ,,Deze opkopers vormen een hele belangrijke, maar ook een heel vervelende schakel. Zonder hen is het niet mogelijk. Zij maken mogelijk dat de e-bikes weer in omloop komen. Daarmee houden zij het circuit in stand”.
Zijn collega fietsenspeurder wil nog weel wijdverbreid misverstand uit de wereld helpen. ,,Veel mensen denken dat die fietsen naar Oost-Europese landen gaan, maar dat is niet zo. De meeste blijven gewoon in Nederland. De verzekeraars hebben door de diefstallen zo’n 800 miljoen euro schade op jaarbasis. De premies zijn al torenhoog en dan nog maken ze er verlies op. Zo gek is het dus niet dat ze nu achter de fietsendieven aan gaan. Als dit je handel is, dan zou ik me wel zorgen gaan maken. Vandaag of morgen pakken we je”.
Of er in Vroomshoop iemand is aangehouden, is niet bekendgemaakt.
Begin dit jaar heeft VbV de taken van Stichting Aanpak Fiets- en E-bikediefstal (S.A.F.E.) overgenomen. Met het opgaan van S.A.F.E. in VbV maken verzekeraars, fabrikanten en branche- en overheidsorganisaties samen met VbV een effectievere vuist tegen de steeds professionelere dievengilde. Lees het eerder verschenen persbericht hier.
Betrouwbare partner in de strijd tegen voertuigcriminaliteit
Stichting Verzekeringsbureau Voertuigcriminaliteit is een gezamenlijk initiatief van alle Nederlandse schadeverzekeraars om voertuig-, vaartuig, werkmaterieel- en transportcriminaliteit te bestrijden.
Meer nieuws & publicaties
Meld je aan voor onze nieuwsbrief |
|